0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Filament.io Made with Flare More Info'> 0 Flares ×

Castells – niezwykłe wieże z ludzi; tradycja Katalonii

Castells – niezwykłe wieże z ludzi; tradycja Katalonii

Tuż przed 19. na plac przy Cal Figarot schodzą się mieszkańcy Vilafranca de Penedes. W każdy poniedziałek, środę i piątek odbywają się tu treningi grupy „Castellers de Vilafranca” – niezwykłych akrobatów, kultywujących 200-letnią tradycję.

W małej, jasnej sali gimnastycznej rozgrzewają się 6-12 letnie dzieciaki, dorośli, zanim zejdą na plac, posilają się „pa amb tomàquet” – grzankami z chleba, nacieranymi świeżym pomidorem, czosnkiem i skropione oliwą. Zanim zapadnie zmierzch, plac zapełni się mieszkańcami.

„Castells” to symbol Katalonii, na równi z klubem FC Barcelona i kościoła Sagrada Familia, a „Castellers de Vilafranca” z Penedes to arcymistrzowie, więksi od swoich młodszych kuzynów kopiących kawałek skóry na trawniku w pobliskiej Barcelonie.

Tradycja budowania wież z ludzi ma blisko dwieście lat i wywodzi się z religijnych tańców „balls dels Valencians”, znanych już w XV. w. Jak mówią wszyscy w Katalonii – Hiszpania ma corridę, a my „castellers”. Oglądanie treningu „castellers” jest przeżyciem na poły mistycznym – więcej jest tu budowania team spirit i duchowego zjednoczenia, niż sportowych akrobacji. Wieże wznoszą bezrobotni, pracownicy budżetówki i elita miasta z jego burmistrzem na czele. „Castells” to jest najprostszy archetyp równości społecznej.

Podstawę wieży tworzą „baixo”, nosząc na swych ramionach „enxanetes” – dzieci i nastolatki wspinające się na wysokość trzeciego piętra bez żadnego zabezpieczenia liną. Jedynym zabezpieczeniem jest kask i tłum ludzi na dole, który pomoże zamortyzować ewentualny upadek. To co wyprawiają te szkraby jest niesamowite. Najwyższe wieże mają po 8-10 „ludzkich” pięter. Ich podstawę może tworzyć nawet 700 osób, gdzie każda z 1400 rąk jest tak samo ważna.

W przeciwieństwie do oficjalnych pokazów, w czasie treningów w trakcie wznoszenia wieży panuje absolutna cisza, przerywana tylko komendami trenera. Dopiero po bezpiecznym rozmontowaniu wieży – co punktowane w zawodach jest tak samo, jak jej wznoszenie – na placu rozlega się przyjemny gwar. Po kilku minutach grupa wznosi kolejną wieżę.

Castells – niezwykłe wieże z ludzi; tradycja Katalonii

Castells – niezwykłe wieże z ludzi; tradycja Katalonii

Trening przy Cal Figarot trwa dobre trzy godziny, w czasie których castellers trenują różne kombinacje wież. Poza wysokością, wieże różnią się ilością cokołów („pinya”, najwyższe wieże mają trzy cokoły) oraz ilością osób budujących jeden poziom (od jednej do pięciu). Na głównym zdjęciu widać budowę wieży „tres de sis” (trzy osoby w poziomie, sześć poziomów licząc cokół).

Siedząc na tarasie Casa Via Raventós z kieliszkiem cavy w ręku, obserwuję to niezwykłe wydarzenie i wiem, że moja Baśka (l.4), byłaby szczęśliwa wdrapując się na szczyt castells w przeciwieństwie do mnie.

A wino? Wino w Penedes też było i bardzo mi smakowało :)